Su kuo galiu pasikalbėti apie savižudybę

Nė vienas iš mūsų nesame apsaugoti nuo sunkių išgyvenimų ar krizinių periodų. Neviltis, bejėgiškumas, nepakeliamas liūdesys ir jausmas, jog esi įspraustas į kampą, gali privesti prie minčių apie savižudybę. Jei galvoji apie savižudybę, kartais atrodo, jog negali su niekuo apie tai kalbėti, jog niekas tavęs nesupras, galiausiai, jog nėra prasmės to daryti. Tai nėra tiesa, nes pokalbis, pasidalinimas savo jausmais gali palengvinti tavo savijautą. Net jei šią akimirką taip neatrodo, yra žmonių, kurie nori ir gali tave palaikyti sunkiu tau momentu.

Pirmiausia, pagalvok apie žmones, esančius tavo artimiausioje aplinkoje, su kuriais galėtum pasikalbėti apie savo mintis – tai tavo šeimos nariai ar draugai. Išsakyk viską, kas tavo galvoje, tiesiogiai užsimindamas apie savižudiškas mintis. Jei jauti, kad tau per daug sunku kalbėti apie savižudybę, gali pabandyti parašyti laišką žmogui, kuriuo pasitiki.

Jei nerandi žmonių, kuriais galėtum pasitikėti, ar tau atrodo, jog būsi nesuprastas, visuomet gali paskambinti į „Jaunimo liniją“ (8 800 28888). Savanoris pasikalbės su tavimi sunkiu metu, išklausys neteisdamas ir nepamokslaudamas. Pokalbiai yra nemokami, anonimiški ir konfidencialūs, t. y. niekas nesužinos, kad skambinai ir apie ką kalbėjai. Kitus emocinės paramos telefonų numerius rasi puslapyje www.klausau.lt/telefonai

Jei nori gauti ilgalaikę pagalbą, gali kreiptis į psichiatrą, psichologą arba psichoterapeutą. Psichiatras yra gydytojas, kuris gali diagnozuoti psichikos sveikatos sutrikimus ir skirti gydymą vaistais. Tuo tarpu psichologas padėtų tave išklausydamas ir kartu su tavimi ieškodamas problemų sprendimo būdų. Psichoterapeuto pagalba, nagrinėdamas save, galėtum pasiekti ilgalaikių pokyčių savo asmenybėje. Nemokamų psichiatro arba psichologo konsultacijų gali gauti savo miesto psichikos sveikatos centre, o jei mokaisi mokykloje, gali kreiptis į mokyklos psichologą ar psichologą, dirbantį pedagoginėje-psichologinėje tarnyboje. Į specialistus gali kreiptis ir privačiai, tačiau šiuo atveju jų konsultacijos bus mokamos.

Net jei šiuo metu tavo situacija atrodo beviltiška ir jauti, kad darosi sunku taip gyventi, visuomet yra būdų, kaip tai pakeisti. Tau nebūtina viso to išgyventi vienam, nes tu turi galimybių gauti pagalbos.